Midilli Adasına Ampuria Tour ile gidilir..

Lesvos bizim tutkumuzdur!

Lesvos tutkusu..

Ege Denizinin cennetlerinden biridir bu güzel ada. Kaz Dağlarından gelen suları, muhteşem zeytin ormanları ve fıstık çamları , eşsiz plajları , tipik Ege Mimarisi ile “MİDİLLİ” AMPURIA TOUR için özeldir..

Midilli’ye ister özenle hazırlanmış turlarımız ile ister münferiden gitmeye niyet edin , bize danışmadan program yapmamanızı öneririz. Feribot biletleri, en güzel oteller, en keyifli yerel lokantalar , en detaylı geziler ve en uygun fiyatlı “rent a car” için size yardımcı olalım..

>> MİDİLLİ TURLARIMIZ

ADA HAKKINDA GENEL BİLGİ

Midilli Doğu Ege’nin en eski şehirlerinden biridir. Kuruluşu M.Ö 10. Yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Midilli’de bulunan sahil binalarının çoğu 19. Yüzyılın sonlarında ve 20. Yüzyılın başlarında inşa edilmiştir ve görkemli bir fon oluşturmaktadır. Eski otel “Megali Vretania”, “Panellinion” kahvesi, Ziraat Bankası binası, eski otel olan “Kolones” deki bina, bugün pastane olarak kullanılan eski Osmanlı Bankası, Belediye Parkı, Valilik’in mermer binası, eski Belediye binası..

Şehrin çevresindeki çeşitli bölgelerde bulunan Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Ortaçağ dönemlerine ait mimari kalıntıların büyük çoğunluğu Arkeoloji müzesinin iki binasında sergilenmektedir.

Adanın güney-doğu sahilleri ve yamaçları boyunca uzanmakta olan Midilli şehri, yaklaşık 30 bin kişilik nüfusu ile eski ve yeni unsurları uyum içinde barındırmaktadır. Eski kuzey limanının -Epano Skala olarak da bilinen- zaman içinde görkemini yitirmesi ile bugünkü güney limanı fiilen yerini almıştır. Aynı zamanda şehir, hem kuzey-batı, hem de güney ve güney-batıya yayılmıştır. Kioski (Güney limanına yakın) ve Surada (şehrin hava limanına doğru çıkışında) gibi eski mahalleler, görkemli malikanelerin korunması ile bugüne kadar aynı soylu havayı korumuşlardır. Şehrin bugünkü limanı, modern ve organize (Gümrük, Turist Polisi, Liman Müdürlüğü, yolcu bekleme salonu vs.) olmasının yanı sıra, görülmesi gereken pek çok yer, hem şehrin merkezinde (Arkeoloji Müzeleri, Bizans Sanatı Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, Geleneksel Midilli Evi) hem şehrin çevresinde (Aya Kriaki tepesinde, göçmen mahallesinin kenarındaki Antik Tiyatro ve liman bölgesindeki Kale anlamına gelen Kastro) bulunmaktadır. Belediye parkları, meydanlar, hem Kastro, hem de Antik Tiyatro bölgelerindeki iki yemyeşil koruluk gibi halkın gezebileceği kamu alanları da Midilli için bir gurur kaynağıdır.

COĞRAFİ KONUMU

Adanın iki körfezi (Yera ve Kaloni) ve çok sayıda koyları ile burunları vardır. Midilli Adası’nın flora ve faunası zengindir. İklim açısından yıl boyunca havası yumuşak, açık ve çoğu zaman güneşli Akdeniz iklimine sahiptir.Adanın en önemli ovaları, Kaloni, İppios, Perama ve Eresos ovalarıdır.Yüzölçümü 1.630km kare olup içinde Limnos, Avos, Efstratios ve küçük kayalıklar bulunan Lesvos iline aittir.

Adadaki en önemli dağlar Lepetimnos, Olimpos ve Psilokoudouno dağlarıdır. Çok sayıda dere yatağı vardır ve bunlar Çiknias, Çihliotas, Milopotamos, Seduntas ve Almiropotamos gibi ovalardan geçmektedirler. Adanın doğu ve batı kısımları zeytinlikler, çam, köknar, çınar, kestane, kayın ve palamut ağaçları ile kaplıdır.

EKONOMİ

Adanın nüfusu yaklaşık 100.000 kişidir ve Midilli şehri adanın başkenti olup aynı zamanda da bir yönetim merkezidir. Midilli şehrinde bulunan yönetim merkezleri şunlardır; Midilli Adası Valiliği, Ege Bakanlığı, Kuzey Ege Bölge Yönetimi ve Ege Üniversitesi. Adada toplam 13 belediye bulunmaktadır. Yerel ekonomi tarıma, özellikle de üstün kaliteli zeytinyağı üretimine bağlı olup, aynı zamanda hayvancılığa ve balıkçılığa da dayanmaktadır. Uzo üretimi ile içki üreticiliği sektörü de gelişmiş iken nüfusun büyük bir bölümü profesyonel olarak turizm ile ilgilenmektedir..